Міні-виставка до 130-річчя С.М. Будьонного

З 25 квітня 2013 р. в експозиції зали № 5 Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.І. Яворницького працюватиме міні-виставка, присвячена 130-річчю з дня народження С.М. Будьонного, повного Георгіївського кавалера, маршала (1935 р.) і тричі Героя Радянського Союзу (1958, 1963, 1968 рр.), учасника російсько-японської, 1-ї та 2-ї світових воєн. Вершник від Бога, віртуоз кінної рубки, фехтувальник, який за 16 років боїв на трьох війнах пройшов шлях від рядового бійця до маршала і не отримав жодного шабельного поранення.

З 25 вересня 1918 р. він був помічником командира першої Донської кавалерійської бригади, якою командував В.М. Думенко – ініціатор створення першого кінного корпусу на базі кав.дивізії. З вересня 1919 р. Будьонний стає командиром цього корпусу, а Думенко, який повернувся до лав армії після тяжкого поранення, очолив формування другого зведеного кінного корпусу. 19 листопада 1919 р. перший кінний корпус був переформований у першу кінну армію, командувачем якої став Семен Михайлович. З 5 квітня по 25 травня 1920 р. ця армія здійснила 1000-км. перехід на Південно-Західний фронт по маршруту Майкоп – Ростов-на-Дону – Катеринослав – Умань. Після розгрому військ Російської армії Врангеля з грудня 1920 по травень 1921 р. армія дислокувалась на території Катеринославщини. На будьонівських тачанках було написано «Хрен догонишь!» позаду, а попереду «Хрен уйдешь!».

На виставці представлені особисті речі С.М. Будьонного, серед яких його книга «Пройденный путь» з дарчим написом автора та автографом на титульному листі. Ці реліквії передала у 1974 р. до музею вдова легендарного маршала Марія Василівна Будьонна.

У свої 90 років життя С.М. Будьонний підбив свій життєвий шлях просто й точно: «В истории я расписался собственной шашкой. А плохо ли, хорошо ли – рассудит время».

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*