Колекція цінних паперів у фондах ДНІМ

Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького, один з провідних музеїв України, якому у 2014 р. виповнюється 165 років, має 270-тисячне музейне зібрання з різноманітними колекціями, які відтворюють усі аспекти людського життя, різні сфери діяльності і зацікавлень. Однією з таких колекцій є збірка цінних паперів (акцій, облігацій) кінця ХІХ — поч. ХХ ст., періоду промислового буму на півдні України. В цей час в Російській імперії поряд з окремими капіталістами з’являється капіталіст-асоційований акціонерні товариства, що забезпечило колосальне розширення масштабів виробництва і виникнення підприємств, які були неможливі для окремого капіталу. Динаміка акціонерного заснування була такою: 1861 р. – 128 акціонерно-пайових підприємств, в основному залізничні товариства; у 1893 р. – 640 акціонерно-пайових підприємств, серед яких переважали промислові компанії, у 1902 р. – 1530 АТ з різким зростанням питомої ваги металургійних, механічних, машинобудівних підприємств. Більше половини зазначених підприємств діяли в Україні: в Катеринославській, Миколаєвській, Херсонській губерніях. Найважливішими галузями їх діяльності були гірничо-металургійні, металообробні і машинобудівні підприємства, видобуток вугілля і виробництво коксу, а також міський транспорт.
Усього в музейній колекції біля 150 акцій і облігацій, які здебільшого надійшли від мецената музею Дмитра Олександровича Піркла протягом 2010-2013 рр. Це акції бельгійських, французьких і російських товариств, або сумісних: російсько-бельгійських, франко-російських. З них найбільша кількість акцій і облігацій товариств, створених у Бельгії — Брюсселі. За галузями промисловості найбільша кількість акцій металургійних АТ, за ними йдуть кам’яновугільні підприємства, залізорудні, хімічні і скляні компанії, електричні трамваї, будівельні, залізничні, банківські. Маючи таку численну і цінну колекцію, музей планує організувати і провести ряд змістовних і корисних наукових і просвітницьких заходів з метою дослідження і популяризації історії фінансово-промислового підприємництва в Україні. Зокрема, це підготовка і проведення масштабної виставки у Дніпропетровську на базі музею, міжнародної наукової конференції з вказаної проблематики та видання каталогу цінних паперів з фондів музею.
В зв’язку з цим музей шукає допомоги спонсорів, партнерів для взаємовигідного співробітництва в організації зазначених заходів. Запрошуємо до співпраці у, як нам здається, цікавій і потрібній справі, яка може привернути увагу широкої громадськості, міжнародних партнерів і багатьох зацікавлених підприємців, колекціонерів не тільки в Україні, а й у світі. Зі свого боку, музей пропонує розмістити рекламу спонсорів на афішах виставки, у матеріалах конференції, каталозі, на сайті музею.

[pe2-gallery class=”alignleft” ] DSC01308.jpgDSC01907.jpgDSC06208.jpgDSC01910.jpgDSC06197.jpgDSC06214.jpg[/pe2-gallery]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*