Повернення “Медной бабушки”

20 грудня 2013 р. у залі №3 історичного музею з’явився новий експонат – модель пам’ятника Катерини ІІ (його можно буде побачити з 24 грудня).
Історія цього пам’ятника нерозривно пов’язана не тільки з історією Катеринослава, а й з ім’ям О.С. Пушкіна. За однією з версій замовником бронзової скульптури Катерини ІІ висотою 3,5 м був Афанасій Гончаров — прапрадід Наталії Гончарової (дружини О.С. Пушкіна). Авторами скульптури стали брати Вільгельм і Фрідріх Мейери. Довгий час нікому не потрібна, вона зберігалася в маєтку Гончарових «Полотняный Завод», а згодом стала частиною посагу Наталії. Справа в тому, що напередодні сватання до Наталії Олександр Сергійович позичив майбутній тещі 11 тис. карбованців. Замість грошей в рахунок боргу Пушкіну дісталася статуя Екатерины II. Поет неодноразово намагався продати скульптуру, але зробити це вдалося лише після його смерті.
У 1846 р. за ініціативою катеринославського дворянства скульптура була встановлена на Соборному (нині Жовтневому) майдані м. Катеринослава. Після революції, врятована Дмитром Івановичем Яворницьким від знищення, скульптура стала частиною колекції Дніпропетровського історичного музею і експонувався на майданчику поруч із кам’яними бабами. А під час фашистської окупації скульптура безслідно зникла.
Декілька років тому до Дніпропетровського історичного музею звернулися співробітники Державного музею О.С. Пушкіна у Москві з проханням надати інформацію та зображення пам’ятника Катерині ІІ для створення точної його моделі. За надісланими документами скульптор Ірина Макарова створила бронзову модель висотою 60 см, що й була презентована у московському музеї О.С. Пушкіна взимку 2012 р.
Восени 2013 р. на замовлення Дніпропетровського національного історичного музею була виконана авторська копія моделі, яка відсьогодні стане частиною експозиції нашого музею.
Музею допомагали директор Інституту держав СНД Костянтин Федорович Затулін, Народний депутат України Олег Анатолійович Царьов, ПАТ авіакомпанія “Дніпроавіа” – головний перевізник моделі.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*