Прес-конференція з приводу передачі до музейної колекції документів по історії Катеринославщини

5 лютого о 14.00

5 лютого колекція Дніпропетровського національного музею поповнилась ще двома вельми цінними документами – акціями російських і іноземних компаній, які створювалися і працювали на Катеринославщині наприкінці ХІХ – початку ХХ ст.. Джерелом їх надходження стала родина дніпропетровського мецената Дмитра Олександровича Піркла, який протягом 2011-2015 років збирав документальні джерела, що свідчили про економічне співробітництво Катеринославщини з країнами Європи і, зокрема, Бельгією і їх дарував музею. Завдяки цим дарункам Дніпропетровський національний історичний музей є чи не єдиний в України, що володіє багатою і цінною колекцією (194 од.) оригінальних джерел з історії розвитку промисловості центрального і східного регіону країни.

Ця колекція лягла в основу виставки “Україна – Бельгія: історія  взаємовідношень. Кінець ХІХ ст. – початок ХХ ст.”, яка експонувалася у посольстві України в Бельгії у 2012 році та в Дніпропетровському історичному музеї у 2011 році, а навесні «відвідає» Київ.  На виставці представлено майже 250 історичних документів тих часів і подій, які яскраво і переконливо відтворюють важливий  період бурхливого розвитку українського регіону. Музейні предмети розповідають про історію діяльності бельгійських підприємців і капіталів у гірничій, металургійній, машинобудівній та хімічній промисловості і у сфері міського транспорту і електрики регіону.

Сьогодні Україна, розглядаючи перспективи економічного розвитку країни, пов’язує їх з питанням інтеграції в європейське економічне співтовариство. Тому вивчення історичного досвіду нашого регіону, який з усією очевидністю дає нам приклади успішного економічного співробітництва різних європейських структур як на загальнодержавному, так і регіональному рівні, є досить актуальним.

Гірничо-металургійна промисловість Півдня України зобов’язана своїм виникненням перш за все  іноземним компаніям. Особливо значним був вплив бельгійського підприємницького капіталу, через що сучасники називали Катеринославську губернію “Українською Бельгією” і “Десятою Бельгійською Провінцією”. Новий гірничозаводський район залишив далеко позаду і затьмарив своєю славою інші райони – Уральський і Польський. За темпами зростання промисловості регіону – “успіхи нечувані, картина розвитку – американська” – констатували дослідники на початку ХХ ст.

Так, завдяки природним багатствам і іноземним підприємницьким капіталам Катеринославська губернія стала одним з найпотужніших індустріальних центрів імперії і найрозвинутішим регіоном всієї України.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*