Міні-виставка «Пам’ятай про Крути»

29 січня 1918 р. відбулися трагічні події в історії України. Уряд УНР, опинився без армії в результаті недалекоглядної військової політики. В кінці 1917 р. було оголошено демобілізацію армії, С. Петлюра Генеральний секретар військових справ був звільнений з посади несвоєчасно 18 грудня і призначений на цю посаду М.В. Порш. 3 січня він оголосив про створення армії на контрактній основі. 29 січня 1918 р. на станції Крути, що розташована за 130 км. від Києва відбувся бій між 3.5 тис. армією Муравйова. 29 січня студентський курінь, який рухався в напрямі на Бахмач, доїхав тільки до станції Крути, оскільки станція була захоплена більшовицькими військами. Сюди надійшла частина українських вояків з різних сотень (1,2,3,4) юнацької військової школи після оборони шляху Гомель-Бахмач – Харків-Бахмач. Тут опинилася група гайдамаків, що відступала з-під станції Макоши. Всього загинуло під Крутами (станція під Києвом) — 290 осіб (серед них — 30 студентів). Наймолодшим було 14, найстаршим 20 років. Ціною свого життя вони зупинили наступ ворога на 2 дні і назавжди залишились прикладом незламності та відваги. Прізвища усіх загиблих під Крутами невідомі. 19 березня 1918 р. тіла героїв-студентів та юнаків, що загинули під Крутами, було перевезено до Києва і захоронено у одній братській Аскольдовій могилі. З 1998 р. до 80-річчя трагічних подій, за поданням Міністерства освіти України, почали проводитись тематичні лекції, дні пам’яті героїв Крут, масові заходи на відзначення подвигу учасників боїв під Крутами.

Серед експонатів, представлених на виставці, можна побачити:

  1. Схема залізничних шляхів Київ-Полтава – Харків-Бахмач з позначкою станції Александрівськ-Катеринослав, Крути-Бахмач та розташування українських більшовицьких військ
  2. Ілюстрований додаток до газети «Відродження» 1918 р. з світлинами «Грушевський держить слово до громадян під час похорону студентів, забитих під Крутами», «Братська могила»
  3. Книги С. Збарацький “У 40-річчя великого чину 29 січня 1918 – 29 січня 1958” – Мюнхен-Нью-Йорк; В. Зарицький “Крутянська подія” – Чикаго, 1972 р.
  4. Ювілейні монети до 80-річчя героїчного подвигу під Крутами, 1998 р.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*