Гермоподібна статуя чоловіка в форматі 3D

Серед кам’яних статуй, що зберігаються в колекції Дніпропропетровського національного історичного музею є одна, котра привертає до себе увагу оригінальністю стилю, іконографії. Це невелика за розмірами (0,53х0,75х0,135 м, постамент – 0,21х0,20х0,09 м) гермоподібна статуя чоловіка на постаменті з сірого граніту.

Походить вона з розкопок Д.І. Яворницького 1903 року біля с. Висунь (зараз Херсонська область). Фігура чоловіка приземкувата, голова велика на короткій шиї, ніжки непропорційно маленькі, руки схрещені на грудях. Вуха позначені спіралевидними завитками. Щодо одягу існує два припущення: він може бути одягнений як в хітон так і в пов’язку на стегнах.

Стиль статуї своєрідний – кидається в очі поєднання прийомів і традицій античної скульптури; гермоподібність, рівень опрацювання фігури, постамент і прийоми «варварського» провінційного мистецтва пізнього римського часу; непропорційність, узагальненість, схематичність в зображенні окремих деталей фігури – рук, ніг.

Знаючи географію знахідки, близькість до Північного Причорномор’я, до римських провінцій, логічно припустити зв’язок Висунської статуї зі світом римської провінційної скульптури. Причому, статуя могла бути виготовлена як в римських провінціях (Фракії, Дакії), так і в середовищі готських племен, державне об’єднання яких склалося в Північному Причорномор’ї в середині ІІІ ст.н.е.

Роздивитися статую можна в залі археології або ж за посиланням.

Ми дякуємо Андрію Березіну за якісну 3D графіку.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*