Весняне Свято Івана Манжури в Рубанівському – 2019

19 травня 2019 року у козацькому селі Рубанівське на Васильківщині на території історико-архітектурної пам’ятки кінці ХІХ ст. храму Покрови (Красної Церкви) відбулося традиційне чотирнадцяте весняне Свято Івана Манжури, організоване церковною громадою на пошану українського поета. У 2007 р. Свято-Покровський історико-культурний заповідник прикрасив унікальний етнографічний комплекс – «Хата-музей Івана Манжури».

Храм побудований Катериною Павлівною Василенко (в постригу черниця, а згодом ігуменя Єлизавета), матір’ю і вдовицею, в пам’ять про славетних лицарів з козацького роду Василенків-Трьомсиненків – улюбленого сина і чоловіка, прах яких покоїться в сімейному склепі. Родина благодійників Василенків у житті фольклориста, поета, казкаря І.І. Манжури (1.11.1851, Харків – 15.05.1893, Катеринослав) мала доленосне значення. Молодий господар села Григорівка (нині – Рубанівське) Іван Григорович Василенко (1854-1892), нащадок запорозьких козаків, катеринославський земський діяч, людина передових демократичних поглядів опікувався талановитим юнаком, певний час надавав йому прихисток, влаштувавши управляючим у маєтку. Ім’я його предка, Григорія Івановича Василенка, на прізвисько Трьомсин, який числився на Запорозькій Січі писарем Кодацького перевозу, увійшло в історію заселення Придніпровського краю в кінці XVIII ст. Своєму доброму приятелеві І. Манжура присвятив поему-казку «Трьомсин Богатир» про мужнього козацького лицаря – Трьомсина, вірного і надійного захисника усіх покривджених і знедолених.

На ярмарковому майданчику в природних декораціях щедрої травневої зелені серед квітучих клумб розгорнулося театралізоване барвисте великоднє дійство, зі сцени лунали поетичні рядки віршів Івана Манжури, українські народні пісні у виконанні народних колективів. Тут же відбувалася благодійна акція «Подарунок з Рубанівського», щедро роздавалися ілюстровані видання творів поета видавництва «Навіки». На гостей чекало святкове частування, прогулянки по мальовничих куточках заповідника, зоозона з дивовижними павичами, відвідання музею, ярмарок виробів декоративно-ужиткового мистецтва. Здавалося, що шановні організатори Свята – настоятель Храму отець Василь, отець Володимир, отець Павло і вся численна церковна громада Рубанівського прихилили блакитне весняне Небо до кожного із присутніх, запевнивши, що немає нічого світлішого в цім світі, як ясне сонце й чисті небеса.

Активними учасниками у проведенні Свята були наукові співробітники музею «Літературне Придніпров’я».
Наталія Василенко, с.н.с. музею «Літературне Придніпров’я».

Унікальне фото з архіву криворізького письменника Віктора Гриценка. Біля пам’ятника І. Манжурі. 1971.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*