Лекція-диспут “Дмитро Яворницький у спогадах сучасників”

9 листопада у Меморіальному будинку-музеї академіка Д.І. Яворницького, в рамках проекту “ProDnipro – історія для всіх!”, відбулася лекція-диспут, присвячена постаті Дмитра Івановича Яворницького поза межами його наукової та громадської діяльності «Не ІДОЛ, а ЛЮДИНА: Дмитро Яворницький у спогадах сучасників», на якій мова йшла по людські риси історика, про його переживання та печалі, страхи і радощі, якими він ділився у листуванні за своїми друзями.

Проаналізувавши спогади про Дмитра Яворницького, зібрані у різний час (здебільшого, початок 1970-х років), що пов’язані саме з «директором музею-Яворницьким», ми виявили, що його образ сталий – це талановитий оповідач, добра людина, що має неймовірне почуття гумору, та «одержима» збереженням історії свого краю. Можливо, це пов’язане з тим, що більшість людей, що залишили спогади, знали Дмитра Івановича не дуже довго. Але й Микола Костюк, який, фактично, жив у Яворницьких вдома, відомостей про особистість своїх благочинців лишив дуже небагато.

Але в листах постає зовсім інший Дмитро Яворницький – своїми переживаннями щодо самотності, стану здоров’я, відсутності заробітку, він ділиться з друзями у довгих листах. Серед них В. Гіляровський, К. Білиловський, Г. Маркевич та інші близькі йому люди. В тих же листах наглядно демонструється його роль у компаніях. Так, серед «петербурзьких українців» Дмитру Івановичу, котрого називали «Байда», під час зустрічей відводилася роль такого собі «модератора», слово якого мало неабияку вагу. АГ. Маркевичу вчений пише, не без гордості, про власні таланти, які допомогли йому отримати роботу. В той самий час, багато респондентів ділилися і власними переживаннями, сімейними проблемами з Яворницьким.

Також було проаналізовано спробу знайти компрометуючи факти з біографії Дмитра Яворницького, в результаті чого виявилася відсутність такого, а певна частина зі звинувачень не витримувала критики при ознайомленні з новими джерелами.

Після заходу для присутніх відбулася презентація екскурсії “В гості до Дмитра Яворницького”, яку проводила хатня робітниця Яворницьких Катерина Литвиненко.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*