1 травня – Міжнародний день праці

Давайте згадаємо як зустрічали це свято у Катеринославі 125 років тому. В кінці XIX – на початку XX століття свято Першотравня досить швидко прижилося в Катеринославі.

Основною формою святкування в нашому місті в 1890-х роках та на початку XX століття стали «маївки». Перша маївка в Катеринославі відбулася в 1895 році, рівно 125 років тому. Вона пройшла на одній з живописних галявин Монастирського лісу. Нині це парк Зелений гай. Керували проведенням першої маївки робітники Брянського заводу Іван та Павло Мазанови, Олександр Смирнов, Ігнат Гудимов, Мойсей Файн, Сергій Бєлкін.

Улюбленими місцями маївок в нашому місті були декілька локацій – Монастирський ліс (нині парк Зелений Гай), Аптекарська балка в районі селища Шляховка, балки в районі селища Нові Кайдаки та Діївка, а також дніпровські острови. Іноді маївки влаштовували навіть в Потьомкінському саду (нині парк імені Шевченка), в східній, важкодоступній його частині.

У 1912 році маївка вийшла запеклою. Робітники Катеринослава влаштували маївки одразу в кількох локаціях: в Монастирському лісі, в балках біля Кайдак та Діївки та на дніпровських островах. Страйк оголосили робочі Брянського та інших великих заводів. На Катерининський проспект (Яворницького) і Петербурзьку вулицю (нині Ярослава Мудрого) робоча молодь вийшла на демонстрацію зі співом «Марсельєзи».В останні роки перед революцією маївки проводилися за такою ж схемою.

І тільки в 1917 році, після падіння монархії, свято 1 Травня вперше святкувалося вільно на території колишньої Російської імперії.За радянських часів Першотравень перетворився в одне з головних державних свят. Першотравневі демонстрації збирали десятки тисяч людей. Але це вже зовсім інша історія…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*