З циклу “Подих літа”: про грошові знаки у формі дельфінів

Морський сезон все більше набирає обертів. Хтось вже планує мандрівки до спекотних берегів, а хтось ще тільки мріє про далекі країни з їх цікавими історією та культурами. Поринути, хоч і ненадовго, в атмосферу морських курортів можна і в стінах нашого музею.

Ще з середини ХІХ ст. до музейної колекції почали надходити предмети, пов’язані з давньогрецькою культурою. Всі вони походили з давньогрецьких колоній Північного Причорномор’я, що почали засновуватись ще у VIII ст. до н.е.. Абсолютна більшість була знайдена під час археологічних розкопок на території міст-полісів Пантікапею (м. Керч) та Ольвії (с. Парутине Миколаївської обл.). Особливу увагу привертаюсь ольвійські грошові знаки у формі дельфінів, що виготовлялися з бронзи методом лиття у VI-IV століттях до н.е..

Вони мають багато різновидів, відрізняючись стилістично, довжиною, вагою і наявністю написів. Є припущення, що це були не загальнодержавні, а приватні гроші. Серед дослідників існує думка, що це – найперша виготовлена на землях сучасної України монета. Саме з ольвійських дельфінів, вірогідно, розпочинається використання бронзи для виготовлення монет. Найбільш розповсюдженими були дельфіни вагою від1,3 до 4 грамів. Були як екземпляри, що віддалено за формою нагадували дельфінів, так і ті, що детально зображували цих морських тварин. Таке різноманіття могло бути пов’язано з функціонуванням в Ольвії декількох ливарних майстерень одночасно. Є припущення, що спочатку «дельфіни» використовувались в обрядових цілях для уславлення бога Аполлона Дельфінія – покровителя мореплавства, а вже згодом стали офіційним державним платіжним засобом. Саме символом Аполлона був дельфін. Дослідники припускають, що бронзові зображення морських ссавців використовувались в дні загальних свят, коли мешканці Ольвії славили Аполлона за відновлення судноплавства після зими. Тоді вірили,що Аполлон Дельфіній міг перетворюватися на дельфіна і вести кораблі потрібним курсом. Так дельфін поряд з орлом став частиною емблеми міста Ольвії. В Греції також дельфінів вважали священими тваринами, супутниками богів. Відтак їх часто зображали на монетах різних міст-держаи: Тарента (бог Тарент – син Посейдона верхи на дельфіні), Сиракуз (німфа Аретуза в оточенні дельфінів) та ін. Таке ставлення до дельфінів у давніх греків було не випадковим. Ці ссавці символізували швидкість, бо вважались найспритнішими морськими тваринами. Також уособлювали надійність, передбачливість, дружність з людиною, бо часто допомагали рибалкам заганяти рибу у сітки. Загалом дельфіни були символами навігації і спасіння, оскільки їх поведінка у разі зміни погоди підказувала морякам подальші дії. У випадку погіршення погодних умов, дельфіни йшли на глибину. Крім того вони не раз рятували тих, хто тонув. Традиція зображати дельфінів на грошових знаках різних країн збереглася до сьогодні.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*