Заходи до 100-річчя отримання Нансеном Нобелівської премії миру

11 березня 2022 р. в Дніпропетровському національному історичному музеї ім. Д.І. Яворницького відбудеться відкриття виставки та Міжнародного науково-просвітницького форуму на тему “Фрітьоф Нансен – Магатма із Європи” приурочені до 100-річчя отримання Нансеном Нобелівської премії миру.

Діяльність норвезького вченого та гуманіста планетарного масштабу Фрітьофа Нансена тісно пов’язана з українською історією першої чверті ХХ століття. В 1921 р. він був призначений Верховним комісаром Міжнародного комітету допомоги голодуючим при Лізі Націй та розгорнув широку кампанію із залучення приватної благодійності, об’єднав в складі “Місії Ф. Нансена” 15 гуманітарних організацій, що дозволило врятувати від голоду близько 6 мільйонів українців. З квітня 1922 р. розпочалась допомога голодуючим губерніям України. Згідно договору між урядом України та Ф. Нансенон в Україну надсилалося продовольство, медикаменти, відкривалися столові, йшла цільова продовольча допомога дитячим будинкам, студентам, вченим. Нансен працював не лише над врятуванням від голоду, але й над запобіганням його у майбутньому – відновленням сільського господарства, попередженням епідемій, розвитком освіти, вбачаючи основну причину голоду в недосконалості та відсталості аграрного сектору. Тому, отримавши в 1922 р. Нобелівську премію миру він вирішив пожертвувати частину коштів на відкриття показових сільськогосподарських підприємств з метою покращити становище сільського господарства в радянській Україні.

Одним з таких господарств стала 1-ша землеробна станція ім. Ф. Нансена в с. Михайлівка (сучасний Криворізький район Дніпропетровської області), пам’ять про яку зберігається і нині і діяльності якої присвячена виставка (в партнерстві з Національною бібліотекою Норвегії).

Партнером заходу виступає норвезький дослідник та видавець Торе Расмуссен, який ініціював підготовку та видання кількома мовами книги про зв’язки Ф. Нансена та України. Дана тема є слабо дослідженою, як в українській, так і закордонній історіографії, і її актуалізації є важливим кроком не лише для збагачення уявлень та знань про історію України, а й для подальшого налагодження та покращення двосторонніх стосунків Україна – Норвегія.

В рамках виставки відбудеться Міжнародний форум за участю фахівців, експертів і істориків.

Слідкуйте за анонсами. А найближчим часом на сторінках музею у соцмережах будемо Вас знайомити з учасниками та гостями форуму.