25 грудня чи 7 січня: коли правильно святкувати Різдво?

В канун Різдва – одного з найбільших християнських свят – сам час велить нам поговорити про календарі та дати. До речі не всі православні святкують Різдво 7 січня, але тільки деякі православні церкви, які продовжують жити за юліанським календарем.

Справа в тім, що в Новому Заповіті немає прямих вказівок на дату народження Христа. Але з ІV ст. Різдво починають святкувати в Римській імперії саме 25 грудня, не в останню чергу через те, що цей день вважався днем зимового сонцестояння. І ця дата має важливий символічний смисл, так як Ісус Христос з християнської точки зору є джерелом світла, та не суперечить святому писанню, оскільки в євангелії від Луки говориться, що Марія прийшла до своє родички Єлисавети на 6-й місяць її вагітності. А остання зачала дитину після того, як її чоловік, який виконував обов’язки первосвященника в Єрусалимському храмі й кадив біля жертівника, що відбувалося тільки раз на рік на свято Йом кіпур, або День Очищення. Цей день святкується на початку осені, й є деякі підстави вважати, що тоді він міг припадати на 25 вересня. Отже на шостий місяць вагітності Єлисавети, Марія зачинає Ісуса й ця дата припадає на 25 березня. Рахуємо дев’ять місяців з цього дня й отримуємо 25 грудня.

Хоча не всі церкви святкують Різдво в цей день. Деякі східні церкви, наприклад, вірменська, святкує Різдво 6-го січня за григоріанським календарем, й ця дата співпадає у них з Богоявленням, себто хрещенням Ісуса в Йордані, яке всі християни святкують в цей день (православна церква України й греко-католицька 6 січня, за юліанським, тобто 19 за григоріанським календарем). Це було характерно для деяких ранніх християн, оскільки Хрещення в Йордані, з точки зору християнства, – є богоявленням, коли святий дух сходить на Ісуса й він був явлений у своїй справжній подобі. А народження Ісуса – також є богоявленням.

Що цікаво, що більшість православних церков все ж живуть не за юліанським, а за новоюліанським календарем, який був розроблений в 1923 році сербським астрономом Міланковичем. Він співпадає з григоріанським (який був прийнятий за ініціативою папи Григорія ХІІІ у 1582 році) з 1600 року по 2800 роки. Багато православних церков перейшло на новоюліанський календар, бо він більш точно відповідає сонячному циклу й співпадає зі світським датуванням, яке ведеться за григоріанським стилем.

Але треба наголосити, що в християнстві не так важливо, в яке саме число народився Ісус, бо дати річ мінлива, але має значення самий факт народження.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*