“У людей на землі різна мова, кожна на лад свій звучить…”: до Міжнародного десятиріччя мов корінних народів

У 2022 році Генеральна Асамблея ООН проголосила період 2022-2032 Міжнародним десятиріччям мов корінних народів (Резолюція А/RES/74/135).

За даними ООН, до корінних народів належать 370 мільйонів осіб у 70 країнах світу. Вони є носіями більше ніж 6000 мов. Але в багатьох регіонах нашої планети мови корінних народів перебувають на межі зникнення.

Автохтонні мови цих народів часто піддавались загрозі суттєвої деформації або навіть вимиранню – як у формі спонтанної асиміляції, так і лінгвоциду. На сьогоднішній день, відомі 200 фактів лінгвоциду української мови.

Мова – це унікальний засіб спілкування між людьми. Мова виконує функцію маркера ідентичності.

В світі існує 7000 мов. Та, на жаль, це лінгвістичне розмаїття перебуває під загрозою. Якщо звернути увагу на «Атлас мов, які перебувають під загрозою зникнення», ЮНЕСКО, то там згадуються багато мов, які потребують захисту. Більше 3000 мов сьогодні перебувають на межі зникнення. В минулому столітті зникло 600 мов.

Прикро, що зникли рідкісні мови з унікальними рисами. Наприклад, не звучить більше даминська мова – варіант австралійської мови лардил, унікальний лексикон якої включав всього 200 слів. Кожні 2 тижні зникає одна мова.

Міжнародні організації сприяють збереженню лінгвістичного розмаїття. На Соломонових островах ЮНЕСКО готує до видання екологічний атлас місцевою мовою «марово». В Японії відкриті школи, де старші жителі вчать молодших мові айну, що сьогодні не вживається. Це унікальна мова, якою говорили люди декілька десятиліть тому.

Важливе значення у збереженні культурного та мовного розмаїття має проект «Endangered Languages. A project by the Alliance for Linguistic Diversity», запроваджений інтернет – компанією Google.

Тільки об’єднавшись, люди зможуть зберегти культурне розмаїття світу.

Сподіваємось, що наш історичний музей стане своєрідним майданчиком для обговорення та втілення в життя проєктів по збереженню культурного та мовного розмаїття.

Валентина Коваленко, старша наукова співробітниця відділу науково-методичної роботи

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*