Про заарештовану коляду у Львові у 1972 році

На фото – учасники заарештованої коляди у Львові в 1972 р. Така світлина зберігається в родинному архіві дніпропетровського дисидента Олександра Кузьменка.

Колядували в ніч з 31 грудня на 1 січня 1972 р., бо Різдво в СРСР було забороненим святом. Відроджуючи традиції правозахисники намагалися протистояти політиці русифікації та пропаганді атеїзму.

12-14 січня, на свята Маланки та Василя, було заарештовано 14 осіб. Зокрема, поет Василь Стус, письменниця Ірина Калинець та майстриня-килимарка Стефанія Шабатура (на світлині в костюмі-масці “Циган”). Інші учасники коляди та багато господарів-однодумців, до яких вони завітали, потрапили під репресії пізніше. Арешти тривали впродовж 1972 і 1973 років, загалом заарештували, за даними дослідників, 87 осіб.

Іще в грудні 1971 року КДБ розпочало полювання на колядників-дисидентів, що засвідчують документи, які зберігаються в фондах ГДА СБУ. Шукаючи речові докази антирадянської діяльності, оперативники цікавились навіть декораціями та костюмами. Як вияв нелояльності до влади увагу КДБ привернула картина із зображенням маски, на одній половині якої була намальована стікаюча чорна сльоза і напис “1971 рік”, а на іншій — на блакитному тлі знак питання білого кольору і напис: “1972 рік”. Спецслужбам не з руки було зізнатись, що вони арештовують українців за бажання зберегти національну культуру, тож обвинувачення звучали як “антирадянська пропаганда”, “наклепи на радянську дійсність”, “шпигунство”.

… У 1982 році в СРСР було опубліковано соціологічне дослідження “Образ жизни советского человека”, яке показало, що більшість опитаних оцінювали своїх співгромадян як чуйних, готових завжди прийти на допомогу. А в паралельному світі в радянських тюрмах, таборах та на примусовому “лікуванні” у психлікарнях карались “в’язні сумління” В’ячеслав Чорновіл, Євген Сверстюк, Микола Руденко, Олекса Тихий, Іван Світличний та десятки інших, зокрема, й наші земляки: Іван Сокульський, Петро Розумний, Василь Сірий…

На сайті Електронного архіву Українського визвольного руху викладені у вільний доступ 20 документів про вертеп 1972 року: ЛІНК.

Рева І.А., н.с. відділу історії України та краю 1917-1945 рр.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*