Шаповал Іван Максимович (біографічна довідка)

Шаповал Іван Максимович (1905-2003) – відомий український письменник, науковець.
Народився на Харківщині. Закінчив Дніпропетровський металургійний інститут. Кандидат технічних наук. Працював інженером-ливарником на заводі ім.К. Лібкнехта, завідував промисловим відділом Дніпропетровського міськкому партії, був секретарем партійного комітету металургійного інституту.
Брав участь у Великій Вітчизняній війні, визволяв Кавказ і Україну від німецько-фашистських загарбників. Нагороджений орденами та медалями.
Після війни і до 1970 року І.Шаповал працював у Дніпропетровському металургійному інституті.
В літературі дебютував у 1963 році книжкою «В пошуках скарбів», присвяченою життю та діяльності Д.І.Яворницького. Це була перша книжка в літературі, яка висвітлила образ невтомного вченого, дослідника запорозького козацтва. Книга витримала сім перевидань. Була перекладена російською і польською мовами.
Відтоді історія рідного крає стає предметом письменницького зацікавлення І.Шаповала. Його перу належить низка документальних повістей та нарисів про видатних вчених нашого краю Олександра Чекмарьова, Володимира Маковського, Зота Нєкрасова, Валентина Потураєва, Олександра Бельгарда та інш., повість, присвячена відомому кобзареві з підгороднього Олексі Ковалю «Взяв би я бандуру».
Творчість І.М.Шаповала є предметом наукового дослідження музею «Літературне Придніпров’я». Доробок письменника  знайшов безпосереднє відображення в експозиціях виставок, як то «Новітня література Придніпров’я. 1956 -1968», «Сторінками часопису «Бористен», «Сторінки літературної історії Придніпров’я» та інших, численних публікаціях  з літературної історії Придніпров’я  1950-1990-х років.
Музей зберігає письменницький архів Шаповала І.М., переданий його сином О.І.Шаповалом. Це рукописи, публіцистичні виступи, численні фотоматеріали, які широко висвітлюють життя і діяльність І.М.Шаповала, документи. Опрацьовані матеріали з архіву, передані на збереження у фонди Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.Яворницького.

Використана література:

  1. Шаповал І.М. Про нього. // Письменники України.-Дніпропетровськ, -С.333.
  2. Шаповал І.М. Про нього. //Писатели Днепропетровщины. – Днепропетровск, 1987. –С.104.
  3. Шаповал І.М.Про нього. //Антологія прози Придніпровя. –Дніпропетровськ, 2005, -С.21-22.