Історична довідка розвитку спорту інвалідів на Дніпропетровщині (1989-2009 рр.)

Чирич Л.М., ст. науковий співробітник відділу сучасної історії України.

Розвиток паралімпізму та спорту інвалідів має більш ніж столітню історію. Перші спроби залучення людей з обмеженими фізичними можливостями до фізичної культури та спорту були історично зафіксовані ще у 1888 році, коли в Берліні сформувався перший спортивний клуб для людей з вадами слуху. Перші Всесвітні ігри глухих (пізніше – Дефлімпійські ігри) відбулися 10-17 серпня 1924 року в Парижі.
Поступово світ переконувався у тім, що на фізичну культуру і спорт мають право також і люди з інвалідністю. Але, лише після Другої Світової війни почали активно долучатися до спорту інваліди з порушеннями опорно-рухового апарату. В 1944 році в рамках проведення обов’язкової частини комплексного лікування була впроваджена спеціально розроблена спортивна програма для “візочників”. Розробником став Людвіг Гутман – нейрохірург німецького походження, який емігрував до Великобрітанії у 1939 році, рятуючись від німецької окупації. В 1948 році він став ініціатором проведення спортивних змагань, як складової частини процесу реабілітації військових з пошкодженнями спинного мозку, отриманими під час Другої Світової війни. 28 липня 1948 року у госпіталі Сток-Мандевілю (Англія) були проведені перші ігри серед спортсменів на візках, які стали прототипом Паралімпмйських.
Не зважаючи на зростаючу популярність спортивного руху людей з інвалідністю у всьому світі, на теренах тодішнього СРСР ця тема або повністю замовчувалась, або висвітлювалась у якості невеличких публікацій-заміток. Починаючи з 1957 року була інформація про успішні виступи спортсменів СРСР з вадами слуху. Інші інваліди могли їм лише позаздрити. При цьому кінець 50-х та 60-і роки стали періодом неймовірного зростання у світі популярності ігор для спортсменів з інвалідністю. Інтеграція паралізованих людей в суспільство почалась в СРСР в кінці 80-х років, коли розпочалась “перебудова”, революційні ідеї якої торкнулись не тільки сфери економіки, почали пробиватись паростки нового руху-фізичної культури і спорту інвалідів. На VIII Паралімпіаді (1988р.) в перший і останній раз виступала перша збірна СРСР з літніх паралімпійських видів спорту : всього 12 спортсменів. Три легкоатлети з України завоювали 8 золотих і одну срібну медаль.
Формування спортивного руху серед інвалідів на Україні веде початок з 1989 року. Саме в цей час – у 1989- започатковувалися фізкультурно-спортивні та оздоровчі клуби інвалідів. Точкою опори, яка змінила свідомість людей з інвалідністю та ставлення всього суспільства до них, став безмежний оптимізм Валерія Михайловича Сушкевича та його однодумців, які створили Дніпропетровську асоціацію фізкультури та спорту інвалідів “Оптиміст”. В. М.Сушкевич знав всі проблеми інвалідів зсередини, вважаючи інвалідність проблемою суспільства, а не самої людини з інвалідністю. Сам він – неординарна та сильна особистість – будучи інвалідом першої групи та пересуваючись на візку, зміг за підтримкою групи однодумців започаткувати в Україні реальний розвиток фізкультурно-спортивного руху інвалідів. Герой України, дворазовий чемпіон СРСР з плавання серед інвалідів, активний учасник паралімпійського спорту з кульовій стрільби, пауерліфтингу та гірському спорту вже з 1990 року був обраний на Всесоюзному зібранні спортсменів-інвалідів СРСР відповідальним секретарем федерації спорту інвалідів Радянського Союзу, в 1992 році Валерій Михайлович став президентом Української федерації спорту інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату, з 1993-1998 рік він працював начальником Дніпропетровського обласного центру “Інваспорт”, в грудні 1996 року він був обраний президентом Національного комітету спорту інвалідів.
Стрімкий злет масового спорту інвалідів відбувся, коли в Україні була започаткована унікальна і поки, що єдина в світі державна система фізичної культури і спорту інвалідів “Інаспорт”. У 1993 році згідно спільної постанови Міністерства України у справах молоді і спорту та Національного комітету (Федерації) спорту інвалідів України від 14.01.1993 р. №29\П-2-6 ” Про створення Українського та обласних центрів інвалідного спорту” були започатковані Український центр з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт” з 27 регіональними відділеннями, які разом забезпечують впровадження в життя державної політики з питань фізичної культури і спорту інвалідів в Україні.
В 1993 році на базі ” Оптиміста” був створений обласний центр “Інваспорт”, три міських Центра ” Інваспорт”, 13 спортивних клубів інвалідів на громадських засадах ,обласна спеціальна дитячо – юнацька спортивна школа для дітей і інвалідів паралімпійського руху, мета яких – через фізкультурно-спортивну реабілітацію інвалідів – повернути їх до Життя ,заставити повірити у себе, почувати рівними в суспільстві, підняти якість життя. “Від успіхів у спорті до перемог в житті” став життєвим кредо для спортсменів-інвалідів Дніпропетровщини. В Дніпропетровському Обласному Центрі “Інваспорт” працюють 47 секцій з 10 видів спорту – волейбол, волейбол сидячи, футбол, плавання, легка атлетика, пауерліфтінг, настільний теніс, спортивне орієнтування, шахи, шашки. Тренери обласного Центра “Інваспорт” працюють в спортивних клубах інвалідів Кривого Рогу. Нікополя, Дніпродзержинська, Павлограда, Першотравенська, Орджонікідзе. Але тут спортсмени не одержують повноцінних занять на должному рівні. Потрібно об’єднати ці громадські спортивні клуби в міські Центри “Інваспорт” з бюджетним фінансуванням. Ці питання реєстрації і бюджетного фінансування повинна вирішити Дніпропетровська обласна Рада. Для цього потрібно змінити законодавчу базу. Цім питанням багато років займається начальник обласного Центру “Інваспорт”, генеральний секретар Національного комітету інвалідів України, депутат обласної Ради Зайцева Олена Андріївна.
Обласний Центр “Інвасорт” забезпечений просторими спортивними залами з потрібними тренажерами, плавальний басейн спортивного клубу “Метеор”, який був реконструйований у 2007 році. Це – сучасна спортивна споруда, яка обладнана всіма необхідними засобами для тренувань інвалідів. Дніпропетровське відділення Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності надав обласному Центру “Інваспорт” базу для тренувань, проходження відбудови і реабілітації спортсмені-інвалідів. Дніпропетровська фірма “Васіл” виготовляють спеціалізовані тренажери для інвалідів.
В 1994 році Дніпропетровський Державний інститут фізкультури та спорту першим із спортивних вузів України об’явив набір студентів серед інвалідів. Багато вихованців “Інваспорта” стали студентами цього вузу. Сьогодні в інституті навчаються кілька десятків студентів-інвалідів. Ведеться цілеспрямована робота по створенню умов для навчання, тренування. Як наслідок – студенти – інваліди ДЩФ, вихованці обласного центру “Інваспорт”, – призери Паралімпійських Ігор.
Всього на Дніпропетровщині фізкультурно-спортивною реабілітацією займаються 9400 інвалідів з різними нозологіями: ураженнями опорно-рухового апарату, вадами зору, слуху, фізичними та розумовими вадами Як наслідок роботи обласного центру “Інваспорт” -десятки спортсменів-інвалідів- чемпіони і призери Параолімпійських Ігор.
Паралімпіада – це всесвітні ігри спортсменів – інвалідів ( раrа – приєднаний, тобто ці ігри проводяться услід за великими олімпійськими перегонами). Відбуваються у тих же країнах, на тих же спортивних аренах. їх відкривають і завершують такі ж променисті церемонії, настільки ж яскраво запалюється спортивний вогонь.
Вперше український прапор замайорів на X Паралімпіаді в Атланті ( США) в 1996 році, де Україна вперше взяла участь у літніх Паралімпійських іграх. До складу української делегації входило 25 спортсменів, які представляли 5 видів спорту. Вже тоді збірна команда України привернула до себе пильну увагу. Наші спортсмени – О. Акопян, В. Лещинський, І. Горбенко, Ю. Андрюшин- вибороли одну золоту (Василь Лещинський – Донецьк, 4 срібні (три з них виборола Олена Акопян- Дніпропетровськ, лідер українського плавання серед паралімпійців).
XII Паралімпіада відбулася у 2004 році в Афінах – колисці Олімпіад. У загальному заліку Україна стала шостою, залишивши позаду майже всі держави Європи. Основою для цього стали 55 паралімпійських медалей. Серед яких 24 золотих. 12 срібних та 19 бронзових нагород. Українські паралімпійці змагалися у 9 видах спорту і крім здобутих медалей їм вдалося встановити більше 10 світових та паралімпійських рекордів. В перший же день паралімпіади золоту медаль в копилку збірної України приніс заплив тотально сліпого Віктора Смирнова з Донецьку. Він здобув 7 нагород, 5 із яких – паралімпійське золото. Після повернення в Україну йому було присвоєно звання Героя України. Олена Акопян завоювала 1 золоту медаль на дистанції 50 м вільним стилем, 2 срібні медалі і 1 бронзову. Чемпіонкою XII Паралімпіади стала Лідія Соловйова – вихованка Дніпропетровського центру “Інваспорт”, випускниця ДЩФіС – лідер паралімпійського пауерліфтингу. Вона взяла золоту медаль у категорії 40 кг. Вже у першому підході вона замовила 100 кг і взяла цю вагу, на другому підході взяла 105 кг – це новий світовий рекорд. Спортсменка явила всьому атлетичному світу- вона є найсильніша у світі. Дніпропетровські спортсмени-паралімпійці завоювали в Афінах 12 медалів.
У вересні 2008 року в Пекіні на стадіоні «Пташине Гніздо» відбулося урочисте відкриття XIII Паралімпіади. В збірну команду України увійшли 23 спортсмена – інваліда, вихованців Дніпропетровського центру “Інваспорт” з 5 видів спорту: веслування академічне, волейбол (сидячи жінки), пауерліфтінг, плавання, легка атлетика. Дніпропетровські спортсмени вибороли 10 золотих, 2 срібних, 8 бронзових медалей. Чемпіонами XIII Паралімпіади стали: Соловйова Лідія ( пауерліфтінг, вага золотої штанги 105 кг),Єлізаветська Оксана (плавання), Ботарчук Оксана (легка атлетика) двічі срібний призер, Рудківська Тетяна (легка атлетика), Стрижак Інна – двічі чемпіон з легкої атлетики, Чишко Марина(легка атлетика). Медалі вищої проби привезла збірна України з футболу, яка виграла у фіналі у Росії з рахунком 2:1. Цю гучну перемогу здобули країні і вихованці дніпропетровського “Інваспорту”, випускники ДЩФіС: Микола Миховий, Денис Понамарьов, Андрій Цуканов, Костянтин Симашко, Сергій Педашенко. До речи, вратар Костянтин Семашко пропустив всього два гола за всі ігри, притому зумів витягнуті таки м’ячи, що всі дивувались.
Обласний центр “Іваспорт” велику роботу проводить і з людьми з вадами слуху. Вперше наші спортсмени приймали участь в Дефлімпійських Іграх в 2004 році, де наша область була предсталена лише баскетбольною командою. На Дефлімпійські Ігри в Тайпеї ( Тайвань) в 2009 році Дніпропетрощину будуть представлять 32 спортсмена із 197 спортсмені збірної України, які будуть боротися за медалі в плаванні, легкої атлетики, кулевої стрільбі і дзюдо, футболі і баскетболі.
Україна- страна не зимових видів спорту, хоча і показує високі результати . Влітку 2009 року збірна команда України приймала участь в чемпіонаті світу у Фінляндії. Але в нашої області немає кандидатів в цю збірну.
В 2008 році три тисячі спортсменів-інвалідів Дніпропетровщини приймали участь в 147 всеукраїнських спортивних заходів. Було проведено 39 обласних змагань, в яких прийняло участь 4320 інвалідів, в тому числі і дітей. В загальнокомандному заліку за всіма показниками Дніпропетровщина занила перше місце серед регіонів України. В 2008 році 4 спортсмена – інваліда, вихованці “Інвспорту”, отримали звання “Заслужений майстер спорту України”, 9 спортсменів стали майстрами спорту міжнародного класу, один отримав звання “Заслужений робітник фізичної культури і спорту”.
На сьогодні за оцінками Міжнародного паралімпійського комітету, міжнародних спортивних спорту інвалідів темпи розвитку спорту інвалідів в Україні є найвищими в Європі за останнє чотирьохріччя. Власне унікальне поєднання діяльності Національного комітету спорту інвалідів України і державної системи “Інваспорт” стало могутнім фактором розвитку фізичної культури і спорту інвалідів у нашій державі. Сьогодні в Україні діє 27 регіональних центрів ” Інваспорт” і 114 їх відділень в АР Крим, обласних та місцевих центрах, 169 фізкультурно-оздоровчих клубів інвалідів, активно функціонує 27 дитячо-юнацьких спортивних шкіл інвалідів. Стала традиційною і дуже популярною в Україні Спартакіада для дітей-інвалідів “Повір у себе”, яка проводиться українськими регіональними центрами з фізичної культури і спорту інвалідів “Інваспорт”.
На території колишнього радянського табору, розореного і знищеного, на березі Чорного моря в Євпаторії Національний комітет спорту інвалідів України за безпосередньою участю президента НККСІУ В.М. Сушкевича започатковує нове життя – своєрідну і унікальну оазу для інвалідів – Національний центр паралімпійської та дефлімпійської підготовки і реабілітації інвалідів “Україна”. Центр розміщений в чудовому місці: з одного боку Чорне море і золоті піски, з іншого-грязелікувальне озеро, що дає багато можливостей для якісної підготовки збірної до міжнародних змагань Вже готові 4 готелі, де створені всі умови для відпочинку спортсменів. У кожній будівлі Центру реалізовано принцип безбар’єрності: сходинки в готелях збудовані згідно зі стандартними нормами (висота 2-3 см). Поряд пандуси з нахилом у 5-8 градусів та зручними перилами, які дають змогу швидко і без перешкод входити й виходити з готелів. У Центрі працюють 4 їдальні, в’їзди до яких побудовані за останнім словом “безперешкодно’Г архітектури. На футбольному полі зі штучним покриттям – тут в травні місяці проведено рейтинговий турнір п’яти збірних з футболу ДЦП. Які отримали ліцензії на Паралімпіаду в Грецію – збірною Бразилії, Ірану, Нідерландів. Закінчено будівництво футбольного та легкоатлетичного комплексу на 5 тисяч місць. Введено в експлуатацію зал для фехтування та тренажерів та різноманітних пристосувань, а також плавальний басейн, діють 4 майданчики для бадмінтону, зал для борців та
дзюдоїстів. В Центрі проводяться тренування і змагання на баскетбольному полі з двома стандартними майданчиками для сидячого волейболу, є майданчик для стрільби з луку. До фехтувального турніру 2004 року в Греції готувались майстри рапіри та шпаги. Якісна учбово-тренувальна база Центру стала головною реабілітаційно-спортивною базою для інвалідів і плацдармом для нових перемог та рекордів наших спортсменів – паралімпійців і дефлімпійців.

Бібліографічні посилання:

  1. С. Аллахвердян. Инваспорт -10 лет спустя \\ Наше місто 2004, 3 березня
  2. Днепропетровский областной Центр “Инваспорт”\\ Комсомольская правда, 6 декабря
  3. Дніпропетровський державний інститут фізичної культури і спорту.-Дніпропетровськ ІМА ПРЕС 2001
  4. Готуємось до великих рекордів та відкриваємо нові імена. \\ Вісті Придніпров’я, 19.05. 2005
  5. Косий А. Пловцьі – паральшпийцм Днепропетровщиньї \\ Днепр вечерний,11 июня 2003
  6. Косий А. Когда сбьіваються надеждьі ( сборная команда Украиньї по футболу с ДЦП) \\ 13 сентября 2002
  7. Коваленко О. Столица Паралимпиадьіьі чествует своих героев \\ Вісті Придніпров’я, 21 листопада 2004
  8. Урядовий кур’єр 9, 15, 19, 27 серпня 2008
  9. Днепр вечерний, 16, 20,27 2008

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*