120-мм полковий міномет зразку 1938 року

Знаряддя, призначене для навісної стрільби по укритих цілях, а також для руйнування польових укріплень. Винахідником міномета вважається російський офіцер і інженер Л. Н. Гобято.

Історія.

Мортира — артилерійське знаряддя з коротким стовбуром для навісної стрільби, застосовувалася з XV до середини XX століття. 6-дюймові польові мортири Круппа приймали, не дивлячись на невелику їх далекобійність (менше 4000 м), участь в Російсько-японській війні. Ці знаряддя мало задовольняли вимогам маневреності. В сучасних арміях функції мортири виконують гаубиця і міномет.
Оборона Порт-Артура під час російсько-японської війни 1904—1905 перейшла в «траншейну» стадію, і японців, що окопалися, було важко дістати рушничним або гарматним вогнем. Матроси закидали японців саморобними бомбами, які вистрілювалися із звичайної флотської гармати. В цих умовах Л. Н. Гобято і винайшов міномет — знаряддя, що стріляло опереним снарядом по навісній траєкторії. Як перші снаряди використовувалися морські міни, що і дало новому знаряддю його назву. Цей досвід був запозичений іншими державами, де також почалася розробка мінометів різних калібрів. В Першу Світову Війну 1914—1918 в російській армії найбільше розповсюдження мали 47-мм і 58-мм міномети Є. А. Ліхоніна, мали дальність стрільби відповідно 390 і 510 м, масу в бойовому положенні 90 і 150 кг, масу міни 21 і 36 кг.
В кінці 30-х рр. в СРСР під керівництвом конструктора Б. І. Шавиріна були розроблені і прийняті на озброєння 50-, 82-, 107- і 120-мм міномети, що перевершували по бойових властивостях іноземні 50-, 81-, 105- і 119-мм міномети.
В Другій Світовій Війні 1939—1945 міномети отримали широке розповсюдження у всіх воюючих арміях. Під час Великої Вітчизняної Війни 1941—1945 міномети застосовувалися в масових масштабах у всіх операціях Радянської Армії. Радянська промисловість в 1941—1945 випустила 347 900 мінометів, в Німеччині за 1941—1944 було випущено близько 68 000 мінометів. В післявоєнний час на озброєння радянських військ поступили вдосконалені потужні 160-мм, а також 240-мм міномети. Були також створені дослідні зразки 420-мм мінометів для стрільби ядерними зарядами.

Характеристика.

Основними елементами його конструкції є стіл, двунога-лафет, опорна плита і прицільні пристосування. Стрільба з міномета може вестися як самонаколюванням капсуля хвостового патрона на бойок, так і за допомогою стріляючого механізму. При стрільбі самонаколюванням забезпечується максимальна скорострільність до 15 пострілів за хвилину, стрільба за допомогою стріляючого пристосування звичайно використовується для забезпечення безпеки розрахунку при поводженні з потужним пострілом.
Бойовий постріл 120-мм міномета складається з міни, підривника, хвостового патрона і додаткових зарядів. В боєкомплект міномета входять наступні міни: сталева і чавунна міни.
Найбільша дальність стрільби осколково-фугасною чавунною міною вагою 15,9 кг складає 5700 м.
На 1 червень 1941 р. Червона Армія мала близько трьох тисяч 120-мм мінометів зразка 1938 р. Після початку війни виробництво цього міномета, а також його спрощеного варіанту розгорнений в надзвичайно великих об’ємах. Деякі заводи здавали військовому прийманню по 500 мінометів в місяць.

Бойове застосування.

Міномети взяли на себе значну частину задач, які розв’язувалися в Першу Світову війну гаубицями. Це і стрільба по траншеях супротивника, і руйнування дротяних загород, і пробиття проходів в мінних полях, і стрільба по зворотних скатах висот. Тим самим був закритий основний недолік гарматної артилерії – неможливість працювати по цілях в складках місцевості. Основні бойові якості міномета — велика потужність боеприпаса (міни), висока скорострільність, порівняно мала маса, простота пристрою і бойового застосування, постійна готовність до відкриття вогню без особливої підготовки. Велика крутизна траєкторії польоту мін (кути піднесення стовбура від 45 до 85°) дозволяє знищувати закриті цілі, що не вражаються рушнично-кулеметним і артилерійським настильным вогнем.
120-мм міномет не поступався німецькій легкій гаубиці. Якщо встановити міномет навіть в небезпечній близькості до переднього краю, то він зможе обстріляти цілі по фронту навряд чи на 8 км. 120-мм міномет тому і названий полковим, що як дивізійна зброя – не годиться. Міномети входять до складу артилерії.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*