Косов Віктор Миколайович

3.01.1922 – 12.12.1980
Герой Радянського Союзу

Дата указу: 19.03.1944. Указом Президіуму Верховної Ради СРСР за мужність та героїзм, проявлені в боях, старшому сержанту Косову В. М. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Народився 3 січня 1922 р. в с. Климоуци Свободненського р-ну Амурської обл. в родині робітника. Росіянин. Закінчив 7 класів. Працював шофером, елек­трослюсарем. В Радянській Армії з березня, у боях з серпня 1942 р. Після війни жив та працював в Спасько-Дальньому Приморському краї.
Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 2-й ст., медалями.

Командир відділення пішої розвідки 1116-го стрілецького полку 333-й стрілецької дивізії 12-ї армії. Ст. сержант.

Розвідники першими підійшли до Дніпра і дали «добро» на просування основних сил полку. Відділенню пішої розвідки було наказано форсувати Дніпро в складі передового загону в ніч на 26.09. 1943 року в районі с. Вовнігі Солонянського р-ну. Развідати вогневі засоби супротивника і доповісти в штаб дивізії.
Переправа передового загону пройшла спокійно. Супротивник не очікував на появу наших військ в цьому районі. Рельєф місцевості ускалднював зосередження і висадку військ на правому березі. На це й розраховував командир 333-ї стр. дивізії. Потрібно було робити те, на що супротивник не розраховував.
Висадившись, відділення приступило до виконання поставленої задачі. Були знайдені кулеметні та мінометні гнізда ворога. Розташування артилерійських батарей. Спостереження були передані до штабу дивізії, де відразу ж внесли корективи в таблицю артилерійської підготовки.
Незабаром супротивник виявив десант. Зав’язався бій. Противник наполегливо чинив опір. Втрата позицій призвела до згортання всієї оборони на цій ділянці фронту і відкривала широку перспективу для радянських військ. Противник за підтримки 8 артилерійських та 6 мінометних батарей перейшов в контратаку на розташування передового загону. Косов з розвідниками, зайнявши вогневу позицію, вів вогонь по флангу наступаючих. Противник уповільнив темп атаки, а пізніше розвідники спільно зі стрілками рішуче атакували супротивника. Контратака була відбита з великими втратами. Наші підрозділи знову перейшли в атаку. Першим до ворожої траншеї увірвався Косов зі своїм відділенням і в рукопашний сутичці знищив кілька гітлерівців, прикладом автомата убив офіцера. Втративши управління, ворог почав тікати і залишив другу лінію окопів. Висота 105.4 була повністю очищена, плацдарм захоплено і розширено. Але гітлерівці не заспокоїлися. Два батальйони піхоти за підтримки танків перейшли до контрнаступу. З 26 вересня по 4 жовтня 1943 року відділення Косова успішно відбили до 10 контратак. Ст. сержант Косов особисто знищив 16 фашистів.
Завдання відділення виконало, завдяки вмілому керуванню з боку командира відділення. Його мужність, юнацький запал надихав бійців. Косов знаходився там, де було важко і небезпечно.