“Книжкові скарби музею. Видання 1920-2020”

В науковій бібліотеці історичного музею відкрилася чергова книжкова виставка. Вона називається «Книжкові скарби музею. Видання 1920-2020».

2020-й рік – рік 165-річного ювілею від дня народження академіка Д.І. Яворницького. У цей рік, незважаючи на пандемічні негаразди, музей продовжує науково-дослідну та видавничу роботу. Тому є сенс звернутися до досвіду попередників – подвижників музейної справи, починаючи від самого Дмитра Івановича, та осмислити досвід видавничої роботи історичного музею.

Цьогорічна книжкова виставка має на меті репрезентувати кращі музейні видання за сто років.

Окрасою виставки є «Збірник Дніпропетровського краєвого історично-археологічного музею. Т. 1. За головною редакцією проф. Д.І. Яворницького» 1929 року. Це унікальне видання, яке залишилося у кількох примірниках, містить великий масив інформації щодо діяльності тогочасного музею. Цей збірник є певним підсумком роботи Дмитра Івановича на посаді директора музею, адже 1933 року його було репресовано та усунено з керівництва музеєм. У збірнику вміщено бібліографічний покажчик праць ученого за 1883-1928 роки.

Другою окрасою виставки є автентичний екземпляр славнозвісної книги Дмитра Яворницького «Дніпрові пороги» (Державне видавництво України, м. Харків, 1928 р.). Ця книга була скромно названа «альбом фотографій з географічно-історичним нарисом». Насправді ж книга була й залишається найбільш ґрунтовним дослідженням території Дніпрових порогів. Також експонується репринтне видання збірника «Український музей» (випуск 1, 1927 р.), де вміщена стаття П.А. Козара про історичний музей.

На виставці репрезентована галерея музейних видань другої половини XX ст. Зокрема, каталоги «Керамика» (1964), «Нумизматика» (1965), «Оружие» (1967). Відповідальним редактором цих видань був багаторічний заступник директора з наукової роботи музею, відомий краєзнавець Григорій Ілліч Шевченко. Також експонується збірник «Наш край» (випуск 1), виданий музеєм 1971 року, де містяться статті з історії, археології та етнографії (головний редактор Горпина Федосіївна Ватченко). На жаль, це видання не стало продовжуваним.

Окремо представлені на виставці музейні збірники 1990-2000-х років. Видання цих збірників стало важливою подією в розвитку історичного краєзнавства Придніпров’я. Доволі скромно видані, зважаючи на специфіку тих десятиліть, ці збірники містять величезний масив краєзнавчої інформації та завжди користуються великим попитом читачів. Збірники видавались під головною редакцією невтомного заступника директора з наукової роботи, кандидата історичних наук Валентини Михайлівни Бекетової. Також представлені на виставці видані під редакцією В.М. Бекетової книги «Геральдика Дніпропетровщини» (2012) та «Скарби музею (2005), а також книга «Віхи музейної біографії» (2009), яка стала першим досвідом створення хронології розвитку історичного музею імені Д.І. Яворницького.

Цього року, до 165-річного ювілею Дмитра Івановича планується низка важливих наукових та видавничих заходів. Це, зокрема, видання альбому-каталогу «Скарбниця Дмитра Яворницького», де будуть представлені найцікавіші експонати з фондів історичного музею, які надійшли за сприяння або від самого Дмитра Івановича до 1940 р. Виставка кращих видань музею за 100 років репрезентує високий рівень науково-дослідної роботи музею, а з іншого боку, є дороговказом на майбутнє.

Виставка працює з 1 липня до кінця ювілейного року в Науковій бібліотеці ДНІМ, просп. Яворницького, 18, 1 поверх.