“Українська книга в Катеринославі: перші кроки” (до 100-річчя від дня смерті Адріана Кащенка)

В науковій бібліотеці Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького сьогодні відкрита чергова книжкова виставка.

Вона приурочена до 100-річчя від дня смерті Адріана Кащенка – однієї з ключових постатей на ниві українського національного відродження в місті на Дніпрі початку XX століття. 16 березня виповнюється вік з того моменту, як цей подвижник української справи відійшов у вічність.

Адріан Феофанович Кащенко (1858-1921) – український письменник, популяризатор історичних та культурних знань про Україну та запорозьке козацтво. Автор багаточисленних історичних повістей та нарисів з історії України та Придніпров’я. Але менш відомо, що Кащенко був книговидавцем видань українською мовою і першим досяг успіху в цій справі на теренах міста Катеринослава та губернії. Причому робив він цю велику справу в дуже непростий історичний час – напередодні краху Російської імперії та в умовах Української революції 1917-1921 років.

Працюючи на службі у відділі контролю в Катерининській (Придніпровській) залізниці, Адріан Кащенко віддає весь вільний час праці на ниві українського культурного відродження в Катеринославі. Він живе та працює в середовищі майбутніх діячів «Просвіти». В перші роки XX століття Кащенко пише історичні оповіді «Сіркова слава», «Сіркова могила», «На руїнах Січі». Сама постановка цих питань в тодішніх умовах вважалася ледь не крамольною. Кащенко освоїв жанр історичної белетристики, та, цілком визнаючи його обмеженість в науковому плані, відстоював необхідність такого роду праць для виховання національної свідомості, передусім, у молодого покоління.

Початки української книги в Катеринославі пов’язані з іменами Олександра Єгорова та Івана Манжури, 170-річному ювілею якого буде присвячено спеціальну книжкову виставку в листопаді.

У 1916 році Адріан Кащенко заснував «Українське видавництво в Катеринославі», де видав кілька десятків позицій видань українською мовою для широкої читацької аудиторії. Деякий час на титульних аркушах книг було вказано «Українське видавництво в Січеславі». З 1919 року місцем видання стало вказуватись «Відень – Катеринослав».

На виставці в науковій бібліотеці ДНІМ представлені унікальні видання української книги першої чверті XX століття. Зокрема, це основне видання Адріана Кащенка «Оповідання про славне Військо Запорожське Низове»: оригінал видання в Катеринославі 1919 року (третє видання) та його перевидання 1990-х років.

Одним з найцінніших експонатів виставки є «Відчит «Українського видавництва в Січеславі» за 1919 рік». Це звіт про роботу видавництва, де вказані номенклатура видань, тематичні горизонти, фінансові показники видавництва та інші цінні історичні відомості.

Найбільш раритетна представлена на виставці книга – видана ще 1904 року в Катеринославі, автором якої значиться «В.А. Тертычный» (один із псевдонімів А.Ф. Кащенка) «За віру і честь. Зразки життя Українських козаків XVII віку». Це п’єса в 5-ти діях, дозволена тодішньою цензурою. Також представлена книга А.Ф. Кащенка «З Дніпра на Дунай. Оповідання з часів скасування запорожської Січі», видана в Катеринославі 1914 року.

Представляють великий інтерес видання української книги з приватної бібліотеки завідувача відділу ДНІМ, кандидата історичних наук, колекціонера М.Е. Кавуна. Це, книга А.Ф. Кащенка «Зруйноване гніздо» (Катеринослав, 1918), книга А.Ф. Кащенка «Кость Гордієнко-Головко. Останній лицарь Запорожжя» (Відень-Катеринослав, 1919), а також цікавий досвід перекладної літератури української мовою «Казки Вільгельма Гауффа» у двох частинах, за редакцією Івана Труби, у двох частинах, видані 1919 року. Іван Труба – соратник Адріана Кащенка, один із основних діячів українського відродження в Катеринославі початку XX століття, згодом – політичний емігрант.

Адріан Кащенко помер від перенапруження духовних та фізичних сил 1921 року у місті на Дніпрі. Він був похований на Севастопольському цвинтарі, неподалік від свого помешкання. На жаль, могила не збереглася на території сучасного Севастопольського парку. Представлена на виставці видана 2020 р. книга М.Е. Кавуна «Сади та парки в історії Дніпра. Севастопольський парк. Історія. Пам’ять. Мартиролог» (2020), де окремий розділ присвячений А.Ф. Кащенку.

Спеціальним блоком представлені видання, де містяться біографічні відомості про А.Ф. Кащенка. Це відома енциклопедична книга М.П. Чабана «Діячі Січеславської Просвіти», науково-довідкові книги професора В.М. Заруби «Дворяне Екатеринославской губернии» та «Родословник екатеринославских дворян», а також енциклопедичні видання.

Виставка працює до травня 2021 р. в Науковій бібліотеці ДНІМ ім. Д.І. Яворницького (проспект Д.Яворницького, 18, 1 поверх).