До 25-річчя Меморіального будинку-музею Д.І. Яворницького

7 листопада 2013 року – День народження видатного українського вченого-енциклопедиста, неперевершеного збирача старовини й дослідника козаччини, «Нестора» Запорозької Січі, фундатора і першого директора Дніпропетровського історичного музею, активного діяча українського національного руху, академіка Дмитра Івановича Яворницького (1855-1940) та 25-та річниця створення Меморіального будинку-музею вченого.

План заходів.

О 9.30 годині – покладання квітів до могили Дмитра Івановича Яворницького біля Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького.
З 10.00 до 16.00 – День відкритих дверей в Меморіальному будинку-музеї Д. Яворницького. Вхід вільний.
О 14.30 годині відкриття виставки «Курінь козацького батька» в Меморіальному будинку-музеї Д. Яворницького.

Ще за життя вченого сучасники називали Д. Яворницького «батьком запорозьких козаків» за те, що він першим глибоко та всебічно дослідив історію козацтва. А «куренем» вчений називав сам свій будинок у Катеринославі-Дніпропетровську, де прожив 35 останніх років свого життя.
На виставці представлено більше стап’ятидесяти експонатів з фондів ДНІМ та власного фонду Меморіального музею Д. Яворницького. Вони репрезентують всі етапи існування будинку – від його створення у 1905 році і до сьогодення. На виставці можна побачити меморіальні речі родини Яворницьких, що не увійшли до основної експозиції будинку-музею. Один з найцікавіших експонатів – мармуровий бюст Дмитра Івановича Яворницького, виготовлений ще за життя вченого відомим скульптором Г.С. Теннером. Серед експонатів багато оригінальних та унікальних світлин різних часів. Це фото будинку Г. Маркевича 1905 року, у якому мешкав Д. Яворницький, поки тривало будівництво його власної оселі, ряд світлин 1920-30-х рр., на яких Дмитро Іванович сфотографований в інтер’єрах свого будинку, рідкісні фотознімки кімнати-музею 1960-х рр. та ін. Цікавими для відображення історії будинку Яворницького є оригінальні плани будинку та садиби початку XX ст., складені відомим катеринославським архітектором Л. Бродницьким. Яскраво виділяється комплекс речей, що відображає діяльність будинку-музею на сучасному етапі.
Виставка буде діяти з 7 листопада до 15 грудня 2013 р.

О 15.00 годині ювілейний захід «Погостини у козацького батька Дмитра Яворницького».

В оселі Д. Яворницького зберуться діячі науки й культури, які впродовж довгого часу співпрацювали з музеєм на ниві популяризації спадщини видатного вченого нашого краю та країни, подвижницьке життя якого є прикладом видатного служіння Батьківщині, невичерпним джерелом виховання підростаючої покоління . В програмі заходу виступи людей, які стояли у джерел заснування музею, перегляд унікальних фото та відеоматеріалів, пов’язаних з діяльністю музею, нагородження Подяками ДНІМ, підведення підсумків дитячого літературного музейного конкурсу «В курені козацького батька Д. Яворницького», а також виступи професійних та фольклорних музичних колективів Дніпропетровська.

Запрошуємо всіх бажаючих.