Презентація книги-фотолітописа, присвяченої 70-річчю битви за Дніпро

16 листопада 2013 р. у Дніпропетровському академічному театрі опери та балету віце-прем’єр-міністр України, голова Державної комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни Олександр Вілкул презентував унікальну книгу-фотолітопис, присвячену 70-річчю битви за Дніпро. У презентації видання взяла участь директор музею Н.І. Капустіна.

До книги під назвою «Повік Герой у народі не вмира, який поліг на березі Дніпра..» увійшло понад 500 унікальних фотографій, 100 документів, раритетів періоду 1930-1950-х років, які висвітлюють історію Дніпропетровщини напередодні війни, у воєнні часи та повоєнний період відбудови області. Більшість із них публікуються вперше. Матеріали використані переважно з колекції Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького, а також фотоматеріали Державного архіву Дніпропетровської області, Національного музею Великої Вітчизняної війни (Київ), Музею історії міста Дніпродзержинська, Криворізького міського історико-краєзнавчого музею, Нікопольського краєзнавчого музею, Павлоградського історико-краєзнавчого музею. Є в книзі також і рідкісні документи з приватних колекцій. Книга видана двома мовами — українською та англійською.

«Ідею створення подібного видання ми виношували багато років, – сказала директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Яворницького. – Наш музей має величезну кількість фотоматеріалів військового періоду, які правдиво висвітлюють події, розповідають про мужність і героїзм наших земляків, тих, хто обороняв і визволяв Дніпропетровщину. Велика частина цих матеріалів ніколи не виставлялася. Нам дуже хотілося представити їх як можна більшій кількості людей. Величезна подяка Олександру Вілкулу, який ініціював створення книги і втілив у життя наші мрії. А також спасибі колегам з музеїв Дніпропетровщини та небайдужим мешканцям, унікальні фотографії з особистих архівів яких стали справжньою окрасою книги».

На 320 сторінках фотоальманаху – справжня історія Дніпропетровщини. У книзі – 8 розділів: 1. «Напередодні війни (1930-1940)»; 2. «Оборона області (1941)»; 3. «Окупація (1941-1944)»; 4. «Опір: підпільний та партизанський рух (1941-1943)»; 5. «Форсування Дніпра (1943)»; 6. «Визволення області (1943-1944)»; 7. «Відродження рідного краю (1943-1955)»; 8. «Пам’ятаємо».

В останньому розділі представлені сучасні фотоматеріали, що відображають турботу суспільства про ветеранів і увічнення пам’яті про героїчні подвиги учасників війни. У тому числі, у книзі представлені фотоматеріали патріотичної акції «Безсмертний полк», у рамках якої 55 тисяч жителів Дніпропетровщини пройшли колоною з фотокартками своїх родичів-фронтовиків.

Під час презентації книги Олександр Вілкул передав 60 перших екземплярів книги ветеранам Великої Вітчизняної війни – захисникам і визволителям Дніпропетровщини. Ще 600 примірників  та спеціальних видань документального серіалу «Серце України» передані в шкільні музеї, а також бібліотеки навчальних закладів області.