Вшанування пам’яті Д.І. Яворницького у будинку-музеї (2016)

5 серпня 2016 року виповнилось 76 років з дня смерті, та 55 років з дня перепоховання видатного вченого-подвижника, академіка, неперевершеного дослідника запорозького козацтва і першого директора музею – Дмитра Івановича Яворницького. Серпневого ранку 1940 р. зупинилось палке серце невтомного дослідника – вчений пішов з життя на 85-му році, залишивши по собі глибокий слід у душах сучасників, більше двохсот наукових і художніх праць та один з найбагатших музеїв в Україні, який сьогодні має ім’я свого фундатора.

В цей день відбулось вшанування пам’яті Д.І. Яворницького, урочисте покладання квітів до його могили та вперше було відправлено заупокійну панахиду. Її здійснив Владика УПЦ КП єпископ Дніпровський та Криворізький, Симеон, сказавши при цьому найтепліші слова присутнім. Як відомо, сам Дмитро Іванович походив з родини священнослужителів у п`яти поколіннях і по лінії бітька, і по лінії матері. Навчався у Харківській духовній семінарії, хоча, через любов до історії, її не закінчив, вступивши до університету, але співав у церковних капелах. Як історик козацтва докладно описав церковний устрій запорозьких козаків. Як музейник зібрав і зберіг у музеї для нащадків багато церковних реліквій. До того ж вченого зі священнослужителями різних рангів поєднувала дружба та творче спілкування. Відомо біля сотні імен священнослужителів – кореспондентів Д.І. Яворницького.

Маловідомо, що вчений перекладав Св. Писання українською мовою. Не може не вразити листування вченого з митрополитом Назарієм із Курська, який у 1920-х роках пише (або принаймі намагається) українською мовою і зазначає, що його Біблія містить аркуші перекладеного Д.І. Яворницьким Писання радіючи, що переклад зроблено і залишилося його лише надрукувати (чого й досі не зроблено). Вчений, як патріот України і захисник української мови, виступав за українізацію церкви і активно до цього долучався.

Цікаво, що будучі вже відомим вченим і директором музею, у 1912 році Яворницький мав на меті отримати звання псаломщика, маючи поклик душі до молитви і прекрасний баритон.

Звично взяли слово співробітники й адміністрація музею, а директор ДНІМ Н.І. Капустіна презентувала громадськості та присутнім представникам ЗМІ новий ілюстрований каталог музейної колекції «Козацькі старожитності» – колекції, здебільшого зібраної «козацьким батьком» Д.І. Яворницьким.

Молитва завершилась словами Владики Симеона: «Слава Україні!», на що присутні звично відгукнулись: «Героям Слава!». Дуже приємно було зустріти однодумців в особі духовенства УПЦ КП.

Після панахиди, у приватній бесіді з Владикою було намічено шляхи співпраці музею з єпархією та семінарією у напрямку популяризації історії краю та, зокрема спадщини академіка Д.І. Яворницького.

11

12

13

14