Розкопки старовинного міста на території Самарівки

Розкопки старовинного міста на території Самарівки. Вчені вважають, що саме звідси розпочало свою історію сучасне Дніпро.

В рамках фестивалю «Діти вивчають країну», організованого обласною радою (КП «Дивокрай»), з 17 червня тривають розкопки на території забутого міста – Катеринослава Кільченського. Більше двохсот років вважалося, що всі його будівлі були розібрані і від міста не залишилося ніяких артефактів.

Втім, у співпраці зі спеціалістами історичного музею ім. Д. Яворницького тут вперше почала роботу археологічна експедиція. Були знайдені залишки міста XVIII століття, його житлових споруд, кахлі, печатки, кістки та інше.

Відомо, що місто було засноване в 1776 році як місто-фортеця в гирлі ріки Кільчень, при впадінні в річку Самару. Це було типове для свого часу місто-фортеця, військово-адміністративний центр. За однією із версій, саме звідси розпочали свій розвиток міста Дніпро та Новомосковськ.

Максим Кавун, завідуючий відділом ДНІМ ім. Д. Яворницького додає: «За 7 років існування міста були збудовані фортеця та декілька кварталів із житловими та громадськими спорудами. Населення міста в 1781 році складало близько 3-х тисяч осіб. Місто формувалося як поліетнічний центр. Його населяли українці, росіяни, греки та вірмени, які прибули з Кримського півострова. Працювали дві фабрики – шкіряна та свічна, два училища. У 1784 році було обрано нове місце для Катеринослава – високий правий берег Дніпра».

Найбільш цікавими знахідками експедиції спеціалісти називають пічні кахлі кінця XVIII століття. Знайдені одразу кілька зразків кахлів: зі східними мотивами (Китай, Японія), з рослинним орнаментом. Кольорові кахлі палацового типу ніколи не зустрічалися в нашій місцевості. Вони явно походять з Санкт-Петербурга або інших великих міст.

Джерело: Дніпропетровська обласна рада.